Namazda esnemenin hükmü nedir

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Yönetici Moderatör

  Katılım:
  5 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  5.866
  Ödül Puanları:
  48
  Namazda esnemek ne anlama gelir

  Esnemek gevşekliğin ve tembelliğin göstergesidir. Peygamber Efendimiz “Esnemek şeytandandır” buyurur. (Müslim, Zühd, 56)

  Buna rağmen insan uykusuzluk ve yorgunluk gibi sebeplerle esneyebilir. Böyle hallerde bunu engellemeye çalışması uygun olur. Üstteki hadisin devamında Peygamberimiz şöyle der: “Binaenaleyh sizden herhangi biriniz esneyeceği zaman gücü yettiği kadar onu tutsun.”

  Peygamber Efendimiz bir başka hadislerinde şöyle der:

  “Biriniz uyuduğu zaman şeytan onun ense köküne üç düğüm atar. Her bir düğümü attığı yere ‘Haydi sana uzun bir gece, yat uyu!’ diye vurur. Şayet o kimse gece uyanarak Allah’ı anarsa düğümlerden biri çözülür. Abdest alırsa bir düğüm daha çözülür. Bir de namaz kılarsa, şeytanın attığı bütün düğümler çözülür ve böylece neşeli ve huzurlu bir şekilde sabahlar. Eğer Allah’ı anmaz, abdest alıp namaz kılmazsa uyuşuk ve tembel bir şekilde sabahlar.” (Buhari, Teheccüd, 12)

  İnsanı tembelliğe sevk eden hallerden birisi, fazla yemektir. Tıka basa dolu bir mide, bütün vücudu kendiyle meşgul edeceğinden o kimsede ilim ve hikmete yer kalmaz. Konuşsa gevşek konuşur, dinlese esneyerek dinler, çalışsa verimli çalışamaz. Peygamber Efendimiz karnını tamamen doyurmaz ve şöyle buyururdu:

  “Mü’min, karnını tamamen doyurmaz.” (Dârimî, Vesâyâ, 1)

  Az yemek; insana tembellik, uyuşukluk ve ahmaklık veren fazla uykuyu giderir. Çok yiyenin gafleti artar. O yüzden Peygamberimiz az yeme hakkında ısrarlı tavsiyelerde bulunmuştur:

  “Âdemoğlu, midesinden daha fena bir kap doldurmamıştır. Belini doğrultacak birkaç lokmacık ona yeter. Şayet birkaç lokma ile yetinmeyip mutlaka midesini dolduracaksa, hiç olmazsa onu üçe ayırsın: Üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de nefesine.” (Tirmizî, Zühd, 47)
Benzer konu başlıklarımıza bakabilirsiniz
Forum Başlık Tarih
Namaz kılmak Sabit Namazda Okuduğumuz Duaların Manaları 4 Haziran 2014
Namaz kılmak Namazdan Sonra Dua ve Tesbih 25 Mayıs 2014
Namaz kılmak Namazda zamm-ı sureler sırayla mı okunur? 22 Mayıs 2014
Namaz kılmak Namazda etrafa bakmak namazı bozar mı? 13 Mayıs 2014
Dini bilgiler Namazda Kamet Getirmenin Hükmü Nedir ? 8 Mayıs 2014

Sayfayı Paylaş